Възстановяване на откраднати и хакнати профили
Работата на платформите за социални мрежи зависи от предоставянето на лична информация, но когато го направите, се излагате на опасност самоличността ви да бъде открадната.
Шокиращите 12 процента от тези, които използват интернет в ЕС, са били жертви на онлайн измами, като кражбата на самоличност засяга приблизително един на всеки 10 човека. Освен това, като се има предвид, че 59% от хората нямат увереност в нивото на познания относно опасностите, породени от киберпрестъпленията, нараства необходимостта от по-задълбочено разбиране на това как да се поддържа безопасността при използване на интернет.
Причини, поради които може да се случи кражба на самоличност чрез използването на социалните мрежи.
Възстановяване на Откраднати и Хакнати Профили
Защо се случва хората да крадат самоличности в социалните медии?
Има няколко причини самоличността на хората да бъде открадната в социалните медии и всеки може да стане жертва на това престъпление. За да разберете как можете да се защитите от кражба на самоличността ви в социалните медии, първо трябва да разберете защо кражбата на самоличност се случва на тези платформи.
Ще ви запознаем с няколко причини, поради които може да се случи кражба на самоличност чрез използването на социалните мрежи.
Вярваме в това, което ни е добре известно
Проверката на социалните медии е последното нещо, което правим преди да си легнем, и първото нещо, което правим, когато станем сутрин, поради това за нас е толкова естествено, колкото и почистването на зъбите. Тъй като имаме склонност да се доверяваме на неща, които вече са ни известни, социалните мрежи често се възприемат като сигурна среда, в която можем да взаимодействаме с любимите си хора и от време на време да гледаме някое клипче. Това усещане за фалшива сигурност обаче може да ни накара да пропуснем някои очевидни предупредителни знаци, което ни прави идеална цел за хакери.
Способността на платформите за социални мрежи да се защитават срещу вируси е много по-ниска спрямо сайтовете. Според проучване направено през 2020 година, има около двадесет процента повече начини злонамереният софтуер да се разпространява в платформите за социални мрежи, отколкото в традиционните сайтове. Фактът, че потребителите на социални медии вече са потопени в масивни мрежи, прави възможно злонамереният софтуер бързо да се разпространи до хиляди потребители само с няколко кликвания.
Печалбите, които могат да бъдат генерирани от извършване на киберпрестъпления в социалните медии, са се увеличили с шестдесет процента от 2017 г. насам и сега възлизат на средно три цяло двадесет и пет милиарда долара в целия свят. Това предоставя на престъпниците привлекателна възможност. Когато това се комбинира с широко разпространената липса на информация за киберпрестъпленията, имаме формула за кражбата на самоличността на милиони хора в социалните медийни платформи всяка година. Как се краде самоличността на потребител в социалните медии? Когато става въпрос за кражба на самоличност чрез социални медии, измамните престъпници имат на разположение различни хитри стратегии. Освен това, като се има предвид, че през 2020 г. имаше 3,6 милиарда души, които използват социални медии и се очаква този брой да се покачи до 4,41 милиарда през 2025 година, тоест има значителна аудитория, към която престъпниците могат да се насочат.
Много хакери се възползват от естествената ни склонност да се доверяваме, като създават фалшиви самоличности в социални медийни платформи като Facebook, Instagram и Twitter, за да имитират реални потребители. За да направите акаунт, всичко, което се изисква, са няколко изображения на жертвата заедно с името и, след като всичко е настроено и функционира, те ще могат да започнат да изпращат покани за приятелство до мрежата на тяхната цел. От това местоположение те могат да изпращат съобщения до други потребители на тази мрежа, като твърдят, че са тяхна жертва и искат финансова помощ, може би под формата на подарък за фалшива благотворителна организация. На човек може да отнеме много седмици или дори месеци, преди да открие, че е бил мишена на такова нападение и често това осъзнаване идва, след като членове на неговото най-близко или по-голямо семейство са изпратили пари на измамника.
Това, което може да изглежда като невинна анкета, която ви казва на кой герой от комедия от 90-те години приличате най-много, може вместо това да е опит на киберпрестъпник да открадне самоличността ви. Не е изненада, че онлайн викторините са популярни в социалните медии, те са забавни, особено когато се правят в групи с други хора. Въпреки това, за да участвате в тях, често трябва да се съгласите да прегледате страници с дребен шрифт. Това е нещо, което много хора правят, без да го обмислят много, тъй като са толкова заинтересовани да разберат дали са повече Ариана Гранде или Брат Пит. Именно тези условия, които позволяват на компанията да продаде вашите данни на трети страни, често са скрити в дребния шрифт на въпросите и отговорите. И това засяга повече хора, отколкото просто вас. Възможно е създателите на теста да имат достъп и до информацията, предоставена от вашите приятели.
В социалните медии всички сме свикнали да бъдем заливани с реклами, но знаете ли, че някои хакери произвеждат фалшиви реклами с надеждата, че ще им дадете част от парите си? Тези онлайн измамници могат да генерират фалшиви реклами, след като създадат фалшив бизнес или акаунт на марка. Тези фалшиви реклами ще показват продукт или услуга, които кибер измамниците всъщност не предлагат. Ако щракнете върху него, можете да бъдете изпратени до фалшива целева страница, където трябва да въведете вашето име, адрес и информация за кредитна карта, за да направите покупка на рекламираните стоки. За съжаление, след това тази информация може да бъде използвана или за директна кражба на пари от вашата сметка, или може да бъде продадена на други престъпници за голяма печалба. И двата резултата са нежелани.
Каква информация може да бъде взета от вашия профил в социалните медии, ако е бил компрометиран?
За да създадете акаунт в платформа за социални мрежи, често се изисква да предоставите лична информация като вашето име, дата на раждане, роден град и телефонен номер. Ако част от тази информация стане публична, тя може лесно да бъде взета от неоторизирани лица.
От друга страна, количеството лична информация, която може да бъде публично разкрита, варира значително между сайтовете за социални мрежи. Във Facebook можете да споделяте информация за вашия рожден ден, харесвания, интереси, статус на връзки, образователна и професионална история, както и вашия телефонен номер и къде живеете.
В Twitter обаче единствената информация, която можете да споделите, е вашето местоположение и вашата дата на раждане. Трябва внимателно да обмислите личната информация, която решите да разкриете в платформите на социалните медии, тъй като тя може да бъде взета от други, след като е била публично достояние.
Как да избегнете кражба на самоличността ви, когато използвате платформи за социални мрежи?
Въпреки че възможността самоличността ви да бъде открадната в социалните медии може да накара стомаха ви да се преобърне, има няколко стъпки, които можете да направите, за да се предпазите от това.
Проучете елементите в следния списък, за да сте сигурни, че хакерите не могат да откраднат вашата самоличност при никакви обстоятелства. По-голямата част от задачите може да бъдат завършени само за няколко секунди, но изпълнението им може да ви спести много стрес в дългосрочен план относно вашите финанси.
- Използвайте уникални пароли
Лесно е да се поддадете на изкушението да използвате една и съща парола за всичките си акаунти в социалните медии, но имайте предвид, че това ви прави по-податливи на компрометиране на вашите пароли.
Защото, ако хакер успее да влезе в един от вашите акаунти, той със сигурност ще може да проникне и в останалите. Направете практика вместо това да имате уникални пароли за всеки от сайтовете на социалните медии, които участвате в използването. Уверете се, че използвате комбинация от главни и малки букви, цифри и специални знаци и имайте предвид, че колкото по-дълга е паролата, толкова по-добра ще бъде.
- Уверете се, че вашите настройки за поверителност са актуални.
Ако вашите акаунти в социалните медии са настроени като публични, тогава хакерите ще имат лесен достъп до значителна част от личната информация, която сте споделили с тях. Вместо това можете да помислите за запазване на вашите профили частни, така че само хората, които ви следват, да могат да ги виждат. Желателно е да следвате същата процедура и за вашите публикации.
Възможно е настройките за публикуване във вашия акаунт вече да са зададени като публични без ваше знание, това показва, че когато и да направите публикация, тя ще бъде видяна от всеки; следователно трябва да проверите настройките за това как се споделя вашето съдържание. Трябва също така да помислите да не разкривате толкова лична информация за себе си на тези сайтове като цяло.
- Ако използвате обществено устройство – излезте от акаунта си
Оставяте акаунта си открит за атака, ако не напуснете платформата на социалните медии в края на всяка сесия, което е особено важно, ако осъществявате достъп до платформата от обществен компютър или друго устройство, което се използва от няколко души.
Ако не излезете преди да напуснете, всеки, който използва устройството след вас, ще има незабавен достъп до цялата ви информация, включително всички ваши лични съобщения, следователно е наложително да го направите.
- Уверете се, че няма профили на измамници, използващи вашето име.
Честата проверка дали има други акаунти, които използват вашето име и изображения, за да се представят като вас, е най-добрият начин да се уверите, че не сте станали жертва на кражба на самоличност в социалните медии.
Освен това, ако получите покана за приятелство от някого, с когото смятате, че вече имате връзка, или от някой, който изглежда като приятел, но не звучи като тях, трябва да направите допълнително проучване по въпроса. Това изисква установяване на контакт с потребителя чрез други социални мрежи и може би свързване с познати, споделени с потребителя, за да се определи дали акаунтът е истински или не.
Заключение
Какво да направите в случай, че вашата самоличност бъде открадната, докато използвате социални медии?
Ако смятате, че вашата самоличност е била открадната в социалните медии, има различни системи за поддръжка, които да ви помогнат, така че няма нужда да се притеснявате, че това ще се случи. Те, разбира се, се различават в различните социални медии в зависимост от това кой е бил хакнат.
За щастие ние от Digitalplus сме партньори с повечето социални мрежи и имаме превилигирован достъп до report каналите за възстановяване на откраднати или хакнати профили в социалните мрежи.
За щастие, всичко е обратимо и акаунтите в 99% от случайте биват възстановявани на техните титуляри, ако е подадено заявление в рамките на месец от компроментирането на акаунта.
Ценови Листи
Планове за Възстановяване на Откраднати и Хакнати Профили
Нашите експерти ще ти помогнат да постигнеш невероятни резултати в твоите рекламни кампании, а твоят бизнес ще покори нови върхове!
Индивидуален план
Индивидуален план
- за да използваш
- всички плюсове за своят бизнес
Пакет Social: TikTok + Facebook + Instagram
С Пакет Social ти комбинираш невероятни кампании в трите най-известни платформи в света. Тази комбинация може да ти донесе огромно повишаване на оборота и печалбата, както и разпознаване на твоята марка! Намери лоялни клиенти които ще пазаруват от теб отново и отново. Свържи се с нас за повече информация или кликни на бутона по-долу за допълнителна информация.